Целулитът е вечната битка на нежния пол за гладка и сияйна кожа на апетитните форми в зоната на ханша, бездрата и дупето. Целулитът не е проблем само на дами с наднормено тегло. Напротив, той е проблем и на редица слаби жени.
Има редица терории – какво отключва целулита и формира портокаловата кожа, която разваля визията и придава нездравословен вид. Случайно ми попадна видео, в което лекар обяснява връзката на хормоните и целулита на достъпен и ясен език, като не само описва взаимовръзките, но и предлага и решение. А когато стигнах до решението – си дадох сметка, че все едно разказва за мен и моя начин на живот!
А, аз действително нямам целулит, не съм и имала и всичко антицелулитно, което съм правила, е било ориентирано към ликвидиране на бричовете. Тъй като във всичко препоръчано от лекаря видях своя начин на живот, спорт и хранене и действително нямам целулит, считам, че това, кеото споделя наистина работи и си заслужава да го споделя.
Съдържание
- Целулит и хормони – каква е връзката?
- Как да се справим с хормонално-обусловения целулит?
- Какви са най-често срещаните грешки в битката с хормонално обусловения целулит?
- Източници на информация:
- Видеа с упражнения
- Видеа – как да повишим нивата на мелатонина?
- Видео за сухо четкане
- Видео – как да започнем фастинг?
- Видео – продължителен фастинг
- Заключение – какво ще направя аз?
Целулит и хормони – каква е връзката?
Това, което ще прочетете надоли е базирано на изследователка дейност, която е патентована. А линкове ще предоставя в края на публикацията.
В кои зони се образува целулит и защо именно там?
В общия случай целулитът е видим по бедрата, ханша, седалището и корема. В някои случаи се коментира и за портокалова кожа по ръцете и прасците, но те са по-скоро изключение от правилото.
Защо целулитът ни напада именно в изброените зони? Клетките в тази област разполагат с два пъти повече алфа-2 рецептори. Те се намират в мастните клетки и “казват на тялото” да складира повече мазнини в рази зона за “всеки случай” – като запаси.
Разбира се, има резон за това – мастната тъкан в тази област служи за тапицерия – физически предпазител и термоизолация на репродуктивните органи, а също и като резерв – източник на енергия, който да се използва при бременност.
Кога се влошава целулита?
Повечето жени в по-зряла възраст, които вече са станали майки, а може би и баби – могат да потвърдят, че целулит става по-видим при бременност и при навлизане в менопаузата. И двете състояния са свързани с хормонални промени.
Целулитът се обостря и когато се приемат противозачатъчни средста или в хода на хормонална заместителна терапия.
Какво се случва в кожата, за да се образува целулит?
Под кожата е разположена съединителна тъкан. Тя се състои от колагенови влакна, като мрежа. Когато те са здрави и стегнати, кожата е гладка и еластична. Под кожата е разположена мастната тъкан, а под нея са мускулите.
При целулита, колагеновите влакна започват да се късат и колагеновата мрежа в съединтеилната тъкан става рехава и слаба. Тя не може да държи мастните клетки плътно над мускула и на местата, където има слабост в съединтиелната тъкан се образува трапчинка.

Но разбира се, не е само това – както се казва – злото никога не идва само. Междувременно – мастнтие клетки увеличават обема си и искат да завземат още територия, като създават обем в тялото. Наедряваме в зоната.
Кожата изтънява, състоянието й се влошава, нарушава се циркулацията на кръв, тъй като натискът върху кръвоносните съдове от околните тъкани се повишава. За капак често има и задържани течности и лимфа и мускулите атрофират.
Завърта се един порочен кръг, от който привидно излизане няма, но реално има. Само, че са нужди усилия. Но за това – напред в публикацията.
Нека обобщя – какъв е генезисът на проблема “целулит”:
- съединителната тъкан отслабва, колагеновите влакна се късат;
- мастните клетки увеличават своя обем;
- кожата изтънява;
- кръвообращението се влошава;
- задържат се течности и лимфа;
- мускулите отслабват / атрофират.
И тук отново е мястото да зададем въпроса – защо?!? Защо колагенът в съединителната тъкан, която следва да държи мастните клетки, се разрушава?!?!
А отговорът е – естроген в излишък!
Какво, обаче, би довело до висок естроген по време на менопаузата? Действително – по време на менопаузата – дейността на яйчниците затихва. Но естрогенът не се произвежда само от тях!
Естроген произвеждат и мастнтите и кожните клетки чрез ензима ароматаза. Но как? Точно под кожата и в мастните клетки под въздействието на ензима ароматаза – тестостеронът се преобразува в естроген. Това, вероятно, е компесторен механизъм – когато нивата на естрогена спадат, в резултат на затихващата функция на яйчниците.
Естрогенът, от своя страна, когато е в излишък, разрушава колагеновите влакна в кожата и съединтиелната тъкан. А в допълнение към това – ароматазата в излишък разрушава фибробластите, които произвеждат колагеновите влакна.
Така, вече няма какво да държи мастната тъкан “на мястото ѝ” и тя пробива нагоре, като се образува неравната постокалова кожа.
Така погледнато – целулитът не е само проблем на мастната тъкан, напротив. това е и хормонален проблем и то не само с излишъка на естроген.
В процеса участва и кортизола, тъй като под неговото въздействие атрофират мускулите. С напредване на възрастта намаляват и количествата на хормона на растежа, а той участва в процеса на изгаряне на мазнините.
Излишествата от инсулин пречат на редузирането на мастната тъкан, а ако не намалим обема ѝ, няма как да се отървен от целулита.
Мелатонинът също – той е важен не само, за да заспиваме лесно, но и за антиоксидантите. Дефицитът му създава предпоставки за увеличаване на целулита, пречи за изгаране на мазнините, да се наспиваме добре, да сме отпочинали.
DHEA – това е прехормон, който е необходим за образуването на хормоните. Количествата на този рпекурсор също намаляват с напредване на възрастта, което е предпоставка за дефицит на хормони, от които се нуждаем.
Как да се справим с хормонално-обусловения целулит?
До тук разгледахме как хормоните влияят върху образуването на целулита и е време да бъде даден отговор – как да излезем от този омагьосан кръг? Ето какви са решенията, а как точно да бъдат постигнати ще разгледаме в редовете по-долу:
- да се реши проблема с мускулната атрофия;
- да се реши проблема с циркулацията на кръв;
- да се реши проблема с колагена.
Как да се реши проблема с мускулната атрофия?
Отговорът е лесен – трябва да се стимулират мускулите в засегнатите области – бедра, ханш, седалище. Като човек, който спортува от десетки години бих допълнила – тренирайте цялото тяло.
Лекарят предлага да изолирате тези мускулни групи, като правите напади, клекове и ходене назад. Разбира се, ако Ви липсва мотивация да тренирате комплексно – можете да се ограничите и само до това, а в края на публикацията ще добавя видеа с препоръки как правилно да се изпълняват упражненията.
Според лекарят – спринтът също е много подходящ, но би бил неуместен за хора с проблеми в кръста или коленете, както и HIIT тренировки. Препоръката на лекарят е – да не се презорвате, за да не бъдете в по-лоша форма през следващите дни и с ниска мотивация.
Как да се реши проблема с циркулацията на кръвта?
Кръвоносната система страда, когато имаме целулит, тъй като тъканите притискат и премазват кръвоносните съдове. Така се нарушава и храненето на тъканите, а поражения нанасят и свободните радикали.
Но, какво да се направи, за да се побобри кръвбообращението? Могат да се правят упражнения с подскоци, да се прави терапия с червена светлина. Инфрачервената светлина терапевтични способства за производството на мелатонин (видео по-долу).
Тук аз ще добавя, че облъчването със синя светлина блокира производството на мелатонин, а тя се излъчва от дисплеите, които ползваме – телевизор, лаптоп, телефон. Почти всички телефони имат филтър за синя светлина, който можете да ползвате поне вечер – има опция да се включва и по график. Ако не се ориентирате – попитайте ме в коментар. В телефоните Samsung е в настройките на дисплея – “Щит за комфорт на очите“, в телефоните “Motorola” e “Нощно осветление”, в телефоните Xiaomi – “Режим за четене”.
Мелатонинът е сред най-мощните антиоксиданти в тялото ни и предпазва митохондриите от увреждане от свободните радикали, спомага да се забавят процесите на стареене, да се наспиваме по-добре.
За повишаване нивата на мелатонина – можете да използвате и инфрачервена сауна, а когато нивата на мелатонина са високи, се намаляват нивата на кортизола и ще се възстановявате по-добре от тренировките.
Можете да правите и сухо четкане – то също спомага за увеличаване на притока на кръв в зоните, които четкате. Ако не знаете какво е това – ще има видео в края. Разбира се – можете да правите и масаж, а аз от години ползвам един немски ръчен масажор Casada Tappymed ii с вибрации и инфрачервена светлина. Така освен, че се стимулира кръвообращението, има и лимфен дренаж.
Как правилно да правите масаж с вендузи у дома:
Тун ще добавя още нещо – ако правите процедури – Venus Legasy включва и магнитни полета, с които се възстановяват кръвоносните съдове и се стимулира образуването на нови. Магнитните полета се изполват и във физиотерапията с тази цел.
Как да се реши проблема с колагена?
Решението е аутофагия, когато правите фастинг. Аутофагията е състояние, което Ви дава възможност да рециклирате старите увредени протеини, както във фиброзната тъкан, така и за колагеновите влакна.
При автофагията – не само се разграждат увредените клетки, но се формират и нови, здрави, поради което действието е подмладяващо и с анти ейджинг ефект, особено, ако правите фастинг редовно (за мен отдавна е начин на живот без да съм търсила такъв ефект).
Фастингът стимулира и хормона на растежа, по-лесно ще изгаряте кетони, което е наистина и терапевтично за кожата Ви и спомага да горите мазнини. Препоръката на лекаря е периодичен фастинг, регулярно, както и продължителен фастинг (ще има видео как да започнете).
В допълнение – използвайте инхибитор на ароматазата – локално, под формата на крем. Лекарят целеансочено не препоръчва марка, тъй като компаниите променят формулата. но и аз ще потърся такъв продукт и ще го изпробвам.
Какви са най-често срещаните грешки в битката с хормонално обусловения целулит?
И за финал – да направим преглед на най-често срещаните грешки, които обичайно правим от прекален ентусиазъм и силно желание а бърз успех.
На първо място – не бързайте и не се насилвайте. Започнете бавно и спокойно, постепенно навлизайте и ускорявайте темпото. Ако имате болки, напр. от мускулна треска – дайте почивка на тялото си и възможност да се възстанови.
На второ място – не изпадайте и в другата крайност – на мързел и твърде лежерен подход. все пак идеята е да стимулирате мускулите и трябва да се водите от тази цел.
Друго препятствие по пътя към успеха е неодстатъчния сън. Трябва да спите достатъчно и да се наспивате добре, тъй като недостатъчния сън води до високи нива на кортизола и инсулина. Осигурете сиизточник на инфрачервена светлина, за да повишит енивата на мелатонин.
И последната грешка е да очаквате резултатите незабавно – дайте си време и имайте търпение. Дайте си сметка, че проблемът се е задълбочавал и забатачвал с години. Съответно разрешаването му може да отнеме месеци, дори година.
Промяната наистина ще бъде постепенна и няма да виждате разликата от днес за утре, но във времето – тя ще се случи. Веднъж месечно можете да си правите снимки, за да следите прогреса си.
Източникът на тази информация е в това видео. Ако английският Ви затруднява – можете да го изгледате със субтитри на български:
Източници на информация:
- Целулит през менипауза
- Лечение на целулит с инфрачервена светлина
- Влияние на мелатонина върху съня и теглото на жени в менопауза
- Ароматаза при жени в зряла възраст
- Подобряване на кожата след целулит
- Патент – козметика за изглаждане на кожата при целулит
Видеа с упражнения
Как да вървим назад?
HIIT
Отскоци
Видеа – как да повишим нивата на мелатонина?
Видео за сухо четкане
Видео – как да започнем фастинг?
Видео – продължителен фастинг
Заключение – какво ще направя аз?
Почти всичко от изброеното правя от години – що се отнася до спорт, хранене, масажи, инфрачервена светлина. Интуитивно или по стечение на обстоятелствата за мен това е начин на живот и няма целулит.
Но ще експериментирам с мелатонина и крема с ароматаза – за бричове. Ще изгледам видеата за мелатонина. Ако намеря за уместно ще подготвя публикация. Ще се радвам и Вие да споделит своя опит 🙂
14 comments
Алена, благодаря за статията! Когато намериш крема с ароматаза, би ли споделила кой е той и от къде си го намерила?
Здравейте, Катя. Кремът, който лекарят препоръчва е DIM – ако напишете в Гугъл – aromatase inhibitor cream – излиза в Амазон. Това му е името в Amazon – Estrogen Blocker – All Natural DIM Cream – Metabolize Excess Estrogen.
Много благодаря!
Алена, този крем локално ли действа? За увиснала кожа по ръце става ли? Не мога да разбера точно за какво е, доста изчетох и се обърках съвсем за този естроген, хубаво ли е да го имаме или не?
Да, Елена, локално действа кремът. Той не съдържа хормони, а действа като инхибитор на ароматазата. Ароматазата е ензим, който когато е в излишък разрушава фибробластите, които произвеждат колагеновите влакна.
Също, когато е в излишък способства за преобразуването на тестостерона в естроген в мастните клетки. А естрогенът, ошкогато е в излишък, разрушава колагеновите влакна в кожата и съединтиелната тъкан.
Затова локалното прилагане на крема буквално веднага води до изглаждане на кожата и на ръцете. Тествано от Катя, която коментира по-горе. Ще я помоля да сподели отзиви.
Супер, много благодаря!
Дали допълнителния прием на колаген ще е в полза?
Да, разбира се 🙂 Тип 1 и 3, аз ползвам лиофилизирания от Алоха
Здравейте. Дали някой вече е ползвал крема и има отзиви? И ако да от къде е поръчан. Благодаря предварително 🙂
Здравейте, Татяна, поръчах два крема от Амазон – един за мен и един за Катя, която е писала по-горе. Тя толкова го хареса, че пожела да вземе и втория. Сподели, че е имало моментално изглаждане, в т.ч. и на ръцете. Спортува и няма наднормено тегло, но хормоналните промени, които настъпват с менопаузата си казват думата.
А дали е добре да се тества естрогена?
Добре е, но голяма част от него е в мастните депа и не се отчита с кръвните изследвания…
Здравейте,в Амазон излизат няколко вида крем с това име.Кой по точно да си поръчам за целулит.Може ли снимка.Благодаря
Здравейте, Анелия, ето този е